DECKING

 

Veĺkú popularitu získala v poslednom období aj drevená podlaha z tropických drevín – decking do exteriéru. A práve decking je optimálna podlahovina, ktorá okrem vynikajúcich úžitkových vlastnosti poskytuje aj vysoký stupeň elegancie a estetičnosti. Zodpovedá 1.stupňu rezistencie – aj bez dodatočnej impregnácie je vhodná do vonkajšieho prostredia, je extrémne tvrdá asi o 50% tvrdšia ako náš dub. Úspešne sa už roky používa na miestach, kde je vystavená účinkom vody a rozmarom počasia,  ktoré vy žadujú vysokú odolnosť – mostné konštrukcie, morské móla, spevňovanie kanálových hrádzi a pod.

 

U nás sa používa na terasy, balkóny, záhradné chodníky a čoraz väčšiu popularitu si získava decking ako pochôdzna plocha pri bazénoch či už v exteriéri alebo interiéri. Drevená podlaha vystavená účinkom počasia mení postupne svoje sfarbenie a nadobúda nezameniteľný sivý odtieň. Aby sme farbu dreva udržali sviežu aj po viacerých rokoch používania , doporučujeme drevo ošetrovať olejom na prírodnej báze 1 až 2 krát ročne. Decking sa dováža v kvalite Standard and Better. Táto kvalita dovoľuje deformácie ako je krivosť, praskliny na koncoch jednotlivých dosiek /nie je pravidlom/ , u určitých drevín ako je Bangkirai aj malé dierky po chrobákoch, ktoré sa už v spracovanom dreve nevyskytujú a nakoľko je drevo prírodný materiál aj sfarbenie jednotlivých dosiek môže byť odlišné.

 

Tabuľka stupňov tvrdosti a zmršťovania pre vybrané druhy drevínDrevina Hustota pri 15% kg/m3 Tvrdosť Uplné objemové zmrštenie vlhkého dreva v % Stabilita
Bangkirai 900 – 1100 *** 9,0 – 14,0 **
Ipe Lapacho 1150 – 1300 **** 12,5 ***
Merbau 900 900 – 1100 *** 9,0 ***
Muiracatiara 950 – 1150 *** 12,5 ***
Tatajuba 1000-1100 ** 10,0 – 14,0 **
Cumaru 1050-1200 *** 12,00 ***
Massaranduba 1100-1300 *** 10,0 – 14,0 **Tropické dreviny, ktoré sa používajú ako decking sú:

 

Ipe Lapacho, Cumaru, Massaranduba , Muiracatiara,Angelim Pedra a Tatajuba z Južnej Ameriky, Merbau, Bangkirai a Teak z Ázie . Líšia sa svojimi vlastnosťami ako je tvrdosť, stabilita , sfarbenie a trvanlivosť, viď tabuľku.

 

 

Montáž deckingu :


Decking je veľmi nenáročný a môže sa montovať prakticky na rôzne spevnené podklady ako je betón, štrk, železo, betónové terčíky a pod.

 

Pri montáži deckingu sa doporučuje používať výhradne nerezové skrutky, špeciálne vyvinuté na tento účel, ktoré majú zosilnenú hlavičku a cut hrot.