Starostlivosť a údržba parkiet

 

Aby si parkety zachovali punc novosti, je záležitosť určitých preventívnych opatrení a ako všetko v živote,niekoľkých všeobecných pravidiel:

 

  1. Používajte rohože pri vstupe do miesnosti, aby sa nenanosili malé kamienky, ktoré môžu poškrabať a poškodiť parkety.
  2. Vysávajte a utierajte parkety pravidelne.
  3. Pri sťahovaní ťažkých nábytkov resp.prístrojov podložte pod nôžky nábytku koberčeky, aby ste zamedzili poškriabaniu parkiet.
  4. Na nôžky stoličiek , stolov a ostatného nábytku nalepte ochranné textilné nástavce,aby sa zamedzilo poškodeniu parkiet.
  5. Vyliatu tekutinu utrieť pokiaĺ možno ihneď, nakoľko voda a drevo neidú spolu. Pri dlhšom pôsobení vody môžu parkety „naboptnať“. Preto je dôležité pri umývaní parkiet nenanášať veľa vody, je lepšie použiť mop alebo utierku a pred použitím vyžmýkať.
  6. Udržujte, pokiaľ možno, relatívnu vlhkosť ideálne v rozpätí 55% +-5%. Vlhkosť od 35 %– 65% je ešte akceptovateľná. Pri vysokej vlhkosti môžu parkety „nabobnať“ a pri nízkej vlhkosti / hlavne v zimnom vykurovacom období/ sa parkety vysušujú a vytvárajú sa špáry.
  7. Parkety časom menia svoje sfarbenie. Niektoré viac, iné zase menej. Je to prírodzený jav. Sfarbenie parkiet vystavené priamemu slnečnému žiareniu sa mení rýchlejšie.
  8. Pokiaľ možno nestúpať  na parkety v topánkach s „ihličkovými podpätkami“, ktoré môžu poškodiť parkety.